UN ABSOLVENT AL UNIVERSITĂȚII „VASILE ALECSANDRI” DIN BACĂU A CÂȘTIGAT CAMPIONATUL NAȚIONAL DE ATLETISM

Un absolvent al Universității „Vasile Alecsandri” din Bacău Soare Nicolae-Alexandru de la Facultatea de Științe ale Mișcării, Sportului și Sănătății a câștigat Campionatul Național de Atletism, proba de10 km. Timpul obținut a fost de  29 minute și 36 de secunde, atât în competiția națională, cât și în cursa internațională de 10 km, ambele evenimente desfășurate pe 17 aprilie 2022, la București, competiții organizate de campioana olimpică Constantina Diță.

La aceeași competiție, la categoria Tineret, trei studenți din cadrul Facultății de Științe ale Mișcării, Sportului și Sănătății, din anul I, de la programul de studii Educație fizică și sportivă, IF, au obținut medalia de bronz, respectiv: Ștefu Lucian, Ștefu Gabriel, Bouroș Paul, coordonați de antrenoarea lector univ. dr. Cristina-Ioana Alexe.